Sie sind hier: Startseite Moot Courts Willem C. Vis International … Erfolge

Die Freiburger Erfolge

Die Universität Freiburg ist Gründungsmitglied des Willem C. Vis Moot Court. Zugleich stellt sie das erfolgreichste Team in der Geschichte des Wettbewerbs.

  

2017/2018

25th Willem C. Vis Moot (Wien)

Eric E. Bergsten Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Third Place)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(Second Place: Laura Korn, Lilian Winter, Honourable Mention: Vanessa Brezancic, Anna-Maria Wolff)

 

15th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

Eric Bergsten Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Finalist)

David Hunter Award - Best Memorandum for Claimant
(Second Place)

Neil Kaplan Award - Best Individual Oralist
(Honourable Mention: Alexander Kock, Yannik Jeremias)

Vis Moot 25


 


 

2016/2017

24th Willem C. Vis Moot (Wien)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(First Place)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

 

14th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

David Hunter Award - Best Memorandum for Claimant
(Third Place)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)


 

2015/2016

23rd Willem C. Vis Moot (Wien)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(First Place)

 

13th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

David Hunter Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Eric Bergsten Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(Second Place)

 

 

 

 

 

 



2014/2015

22nd Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist      
(First Place: Laura Fahrner, Honourable Mention: Karen Kelat, Nicole Grohmann) 

                     

12th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)  

David Hunter Award - Prevailing Team in the Oral Arguments   
(Final Rounds)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

Neil Kaplan Award - Best Individual Oralist
(Honourable Mention: Katharina Göpfarth, Nils Stüber)

 22. Vis Team.jpg

 

2013/2014

21st Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(First Place)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

 

11th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

Eric Bergsten Award - Best Memorandum for Claimant
(Second Place)

team 21


2012/2013

20th Willem C. Vis Moot  (Wien)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

 

10th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(First Place)

 

team 20

2011/2012

19th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Third Place)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(First Place)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(Second Place: Bastian Nill, Honourable Mention: Carolin Fretschner, Annika Laudien, Constantin Meimberg)

 

9th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

David Hunter Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Eric Bergsten Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(First Place)

Neil Kaplan Award - Best Individual Oralist
(First Place: Julian Egelhof, Second Place: Sita Rau)

 

19. Team

2010/2011

18th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(First Place: Robin von Olshausen)

 

8th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

David Hunter Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Third Place)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(Third Place)

Neil Kaplan Award - Best Individual Oralist
(Honourable Mention: Katharina Henschke)

 

18. Team

2009/2010

17th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds, Eighth-Final)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(First Place: Antonia Füller, Honourable Mention: Steffen Lindemann)

 

7th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

David Hunter Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(First Place)

Eric Bergsten Award - Best Memorandum for Claimant
(Third Runner-up)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

Neil Kaplan Award - Best Individual Oralist
(Honourable Mention: Georg Haas)

17. Team
 

2008/2009 

16th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Second Place)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(Honourable Mentions: Philipp Hofmann, Heinrich Nemeczek)

 

6th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

Eric Bergsten Award - Best Memorandum for Claimant
(First Place)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(Second Place)

16. Team

2007/2008

15th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Second Place)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(Honourable Mentions: Henning Heyne, Lenke Schulze)

 

5th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

David Hunter Award -  Prevailing Team in the Oral Arguments
(Second Place)

Eric Bergsten Award - Best Memorandum for Claimant
(First Place)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

Neil Kaplan Award - Best Individual Oralist
(Honourable Mention: Mark Czarnecki)

15. Team 


2006/2007

14th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(First Place)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(First Place)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(First Place)

 

4th Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

Eric Bergsten Award - Best Memorandum for Claimant
(Second Place)

Fali Nariman Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

 14. Team

2005/2006

13th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(Honourable Mention: Nathalie Schober)

 

3rd Willem C. Vis Moot East (Hongkong)

 13. Team

2004/2005

12th Willem C. Vis Moot (Wien)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

 12. Team

2003/2004

11th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Third Place)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

 11. Team

2002/2003

10th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Third Place)

 10. Team

2001/2002

9th Willem C. Vis Moot (Wien)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

 9. Team

2000/2001

8th Willem C. Vis Moot (Wien)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(First Place)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Second Place)

 8. Team

1999/2000

7th Willem C. Vis Moot (Wien)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

 

1998/1999

6th Willem C. Vis Moot (Wien)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Second Place)

 

1997/1998

5th Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Final Rounds, Quarter-Final)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum for Claimant
(Honourable Mention)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(Second Place: Julia Tilgen, Honourable Mention: Christian Kausch)

 5. Team

1996/1997

4th Willem C. Vis Moot (Wien)

Werner Melis Award - Best Memorandum for Respondent
(Honourable Mention)

 4. Team

1995/1996

3rd Willem C. Vis Moot (Wien)

 3. Team

1994/1995

2nd Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(First Place)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum
(Second Place)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(First Place: Chantal Niggemann)

 2. Team

1993/1994

1st Willem C. Vis Moot (Wien)

Frédéric Eisemann Award - Prevailing Team in the Oral Arguments
(Third Place)

Pieter Sanders Award - Best Memorandum
(First Place)

Martin Domke Award - Best Individual Oralist
(First Place: Gregor Kirchhof)

 1. Team